Talen

  • Nederlands
  • English
  • Français
  • Español

U bent van plan met uw kind vanuit het buitenland terug te keren naar Nederland

Als u van plan bent met uw kind vanuit het buitenland terug te keren naar Nederland is het belangrijk om te weten dat dit niet zomaar kan. U kunt namelijk als internationaal kinderontvoerder worden aangemerkt. Mocht er sprake zijn van een internationale kinderontvoering dan heeft u te maken met het Haags Kinderontvoeringsverdrag. In de onderstaande tekst vindt u de uitleg van het Verdrag.

Haags Kinderontvoeringsverdrag
Werking van het Haags Kinderontvoeringsverdrag
Gezagsrecht
Schriftelijke toestemming
Gevolgen van terugkeer
Echtscheiding regelen
Verzorgende ouder

Haags Kinderontvoeringsverdrag

Het Haags Kinderontvoeringsverdrag van 1980 geeft aan wanneer er sprake is van een internationale kinderontvoering.
Kort gezegd is het Verdrag van toepassing als aan de volgende voorwaarden is voldaan:

  • Het kind is jonger dan 16 jaar
  • Het kind is overgebracht of achtergehouden in een ander land zonder toestemming van de ouder met het (mede)gezagsrecht of vervangende toestemming van de rechter
  • Het kind is overgebracht of achtergehouden in een ander land in strijd met het gezagsrecht van het land waar het zijn gewone verblijfplaats had
Uitleg:
Onder gewone verblijfplaats wordt verstaan:
De woonplaats van het kind waar het voor zijn ontvoering zijn hoofdverblijf had, waar het kind naar school ging en zijn vriendjes heeft.

Onder toestemming wordt verstaan:
Toestemming voor permanent verblijf in een ander land.

Onder gezagsrecht wordt verstaan:
Het recht dat betrekking heeft op de zorg van het kind en in het bijzonder het recht om te beslissen over de verblijfplaats van het kind.

Werking van het Haags Kinderontvoeringsverdrag

Het doel van het Verdrag is kinderontvoering voorkomen. Uw kind moet zo snel mogelijk terug naar het land van waar het is meegenomen. De Centrale autoriteit is de instantie die toeziet op de naleving van het verdrag. Zij treedt actief op om het doel van het Verdrag te bereiken.
Het Verdrag wordt zeer strikt geïnterpreteerd door de rechterlijke macht. De rechter is verplicht uw kind terug te sturen, tenzij u met succes een beroep doet op de weigeringsgronden van het Verdrag. Een beroep op deze gronden wordt niet snel toegestaan.
In Nederland wordt er geen onderscheid gemaakt tussen een ontvoering uit een Niet-Verdragsland of een Verdragsland. De Centrale autoriteit behandelt de verzoeken hetzelfde op grond van de Uitvoeringswet.

Het komt er dus op neer dat het Verdrag niet van toepassing is in de volgende situaties:

  • U mag alleen over de verblijfplaats van uw kind beslissen naar het recht van het land waar u verblijft met uw kind.
  • U heeft schriftelijke toestemming van de andere ouder om uw kind mee naar Nederland te nemen en daar voor onbepaalde tijd te verblijven.
  • U heeft vervangende toestemming van de rechter in het land van vertrek om uw kind mee te nemen.

Voorbeeld:
Hanneke en Marco zijn getrouwd en hebben drie kinderen. Zij wonen sinds één jaar in Italië, het geboorteland van Marco. Hanneke heeft heimwee en het huwelijk gaat niet goed. Zij wil weer terug naar Nederland en zij wil dat de kinderen meegaan naar Nederland. Marco is juist opgeleefd en voelt zich thuis in Italië. Marco en Hanneke oefenen samen het gezag uit over hun kinderen. Dit is de reden waarom zij niet zonder toestemming van Marco naar Nederland kan gaan. Marco geeft hier geen toestemming voor, hij wil graag dat de kinderen bij hem in Italië blijven wonen. Omdat Marco geen toestemming geeft, moet Hanneke de hulp van een Italiaanse advocaat inschakelen om van de Italiaanse rechter toestemming te krijgen om met de kinderen naar Nederland te gaan. Als zij zonder deze toestemming gaat, maakt zij zich schuldig aan internationale kinderontvoering.

Gezagsrecht

Het is belangrijk om te weten of u, naar het recht van het land waar u verblijft met uw kind, alleen mag bepalen wat de woonplaats van uw kind is. Als dit zo is dan is permanent verblijf in Nederland voor u en uw kind in principe geen probleem. Hiervoor kunt u contact opnemen met een advocaat van het land van waaruit u vertrekt. Wij hebben contact met buitenlandse advocaten die ervaring hebben met internationale kinderontvoeringszaken. Neem daarvoor contact met ons op.
Als u niet alleen mag bepalen wat de woonplaats van uw kind is, dan kan het Verdrag op u van toepassing zijn. Kijk voor meer informatie en uitleg op:
U bent met uw kind vanuit het buitenland teruggekeerd naar Nederland

Schriftelijke toestemming

Permanent verblijf met uw kind in Nederland is geen probleem als u schriftelijke toestemming heeft van de andere ouder of vervangende toestemming van de rechter in het land van vertrek. Mocht de toestemming van de rechter geformuleerd zijn onder bepaalde voorwaarden dan kan aan uw verblijf in Nederland enige inperking zitten.
Deze toestemming voor permanent verblijf is niet gelijk aan toestemming voor bepaalde tijd, zoals een vakantie naar Nederland. Mocht u toestemming hebben voor een bepaalde tijd dan maakt u zich tijdens deze tijd niet schuldig aan kinderontvoering. Zodra u na deze tijd niet terugkeert maar in Nederland blijft dan valt u onder het Verdrag en maakt u zich schuldig aan kinderontvoering.
Als u geen schriftelijke toestemming heeft van de andere ouder of van de rechter dan maakt u zich schuldig aan kinderontvoering. Het Haags Kinderontvoeringsverdrag is dan op u van toepassing.

Gevolgen van uw terugkeer naar Nederland

Als het Haags Kinderontvoeringsverdrag niet op u van toepassing is dan is permanent verblijf in Nederland geen probleem.
Als het Haags Kinderontvoeringsverdrag op u van toepassing is dan kunnen er door uw handelingen een aantal gevolgen optreden:

  • De Centrale autoriteit kan een verzoek ontvangen van uw partner met het verzoek tot teruggeleiding van het kind.
  • Juridische gevolgen bij een teruggeleiding van uw kind naar het land van waaruit u het kind heeft meegenomen. Dit is per land verschillend.
  • Praktische gevolgen bij een teruggeleiding van uw kind naar het land van waaruit u het kind heeft meegenomen. Dit is per situatie verschillend

Het is belangrijk te weten vanuit welk land u met uw kind bent teruggekeerd naar Nederland. Klik op landeninformatie om informatie over het land te krijgen.

Echtscheiding regelen

Regel uw echtscheiding in het land waar u op dat moment woont. Het is niet eenvoudiger om uw echtscheiding in Nederland te regelen.
In Nederland kunt u een verzoek tot echtscheiding indienen als u 6 maanden in Nederland verblijft.
Als u in Nederland een verzoek tot echtscheiding indient en u heeft uw kind meegenomen naar Nederland zonder toestemming, dan kan er een teruggeleidingsverzoek ingediend worden. De rechter houdt rekening met het Haags Kinderontvoeringsverdrag en kan de echtscheiding niet uitspreken totdat vaststaat of het kind terugmoet of niet. De rechter neemt hooguit een tijdelijke beslissing en houdt de zaak aan.
Als u in Nederland een verzoek tot echtscheiding indient en u heeft uw kind meegenomen naar Nederland met toestemming dan is verblijf in Nederland geen probleem. De echtscheiding kan door de rechter uitgesproken worden.

Verzorgende ouder

Meestal is de ouder die de dagelijkse verzorging draagt over het kind degene die met het kind terugkeert naar het land van herkomst, de verzorgende ouder. Het Haags Kinderontvoeringsverdrag houdt geen rekening met wie de verzorgende ouder is. Ook al bent u de verzorgende ouder, als u uw kind meeneemt naar het buitenland zonder toestemming ontvoert u uw kind.

Zusterorganisaties
116000
Mediation bureau
IPCAS
Contact
 +31 (0)88 - 800 90 00
 info@kinderontvoering.org
>> Meer informatie
Supported by

With the support of
the European Commission,
Daphne Programme.
Associated member